5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wybierania farb i malowania ścian wewnątrz pomieszczeń

Malowanie ścian wymaga wcześniejszego zaplanowania pracy. Ogromne znaczenie ma odpowiednia farba ścienna, która będzie bezpieczna i łatwa w aplikacji. Ważna jest też ocena wielkości pomieszczenia i stanu ścian – pozwoli to zaopatrzyć się we właściwe narzędzia do malowania oraz znacznie skróci czas pracy. Jeśli planujesz przeprowadzenie remontu polegające na zmianie koloru wnętrz, sprawdź, jak się do tego przygotować.

Podczas szukania najlepszej farby ściennej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej właściwości. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele produktów, które wyróżniają odmienne zalety i parametry. Wybór właściwej farby w dużym stopniu zależy jednak od rodzaju wnętrz – w tym od stanu powierzchni ścian. W poniższym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze farb ściennych planowaniu terminu prac malarskich.

1. Malowanie ścian bezpiecznymi farbami

Przed przystąpieniem do malowania ścian warto zdecydować się na farbę ścienną, która nie zawiera szkodliwych substancji. Aby mieć pewność, że jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia, warto wybrać produkt odznaczony znakiem E.L.F. Informuje on, że łączna zawartość LZO i plastyfikatorów wynosi < 1 g/l. Ta znikoma ilość jest nieodczuwalna dla organizmu, dlatego produkty z tym oznaczeniem są zupełnie nieszkodliwe.

Farba Caparol Indeko-plus nie tylko posiada znak E.L.F., lecz także jest pozbawiona środków konserwujących. Jej powłoka nie przyciąga też kurzu, dlatego jest w pełni bezpieczna nawet dla alergików. Wolna od szkodliwych środków chemicznych farba umożliwi Ci zachowanie znacznie dłużej aktywności zawodowej.

2. Malowanie pokoju farbą o zwiększonej sile krycia

Dobrze kryjąca farba ścienna pozwala skrócić czas wykonywania prac. Szczególne właściwości w tym zakresie posiada farba dyspersyjna, której struktura umożliwia łatwą aplikację i wykonanie ewentualnych poprawek. Farba Caparol Indeko-plus to produkt tego rodzaju zawierający spoiwo z tworzyw sztucznych ułatwiające rozprowadzanie ich na ścianie. Tworzą one gładką powłokę, która pozostaje wystarczająco długo mokra, by łączyć kolejne pasy farby metodą „mokre do mokrego” i uniknąć w ten sposób śladów po wałku. Jednocześnie wysycha na tyle szybko, by móc pomalować ewentualną drugą warstwę jeszcze tego samego dnia. Caparol Indeko-plus posiada też podwójną siłę krycia, dlatego często wystarcza jedna warstwa podczas odświeżania istniejących powłok.

3. Oceń wielkość pomieszczenia i sprawdź stan ścian

Żeby odpowiednio zaplanować malowanie ścian, wcześniej należy również ocenić wielkość pomieszczenia. Dzięki temu skompletujesz niezbędny sprzęt, a także oszacujesz ilość farby potrzebnej do pomalowania wnętrza.

Przed rozpoczęciem prac malarskich na istniejących powłokach, bardzo ważne jest sprawdzenie ich przyczepności. W tym celu należy lekko zwilżyć wodą fragment powierzchni i poczekać około minuty (symulacja działania wody z farby podczas malowania). Następnie niewchłoniętą część delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Chwilę po tym, jak powłoka powierzchniowo stanie się sucha – trzeba przykleić do niej kawałek taśmy malarskiej. Do mokrej powłoki taśma nie będzie się trzymać. Jeżeli podczas zrywania, z taśmą odejdzie warstwa produktu, konieczne będzie szpachlowanie starej powłoki i wykonanie podłoża od nowa lub co najmniej jego szpachlowanie. To istotny sprawdzian – jeśli go pominiesz, stara powłoka może się nawijać na wałek, co uniemożliwi dalsze malowanie. Zrywanie powłoki oraz naprawę ścian i tak trzeba będzie przeprowadzić, ale koszty i czas z tym związane będą nieprzyjemnym zaskoczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla inwestora.

Aby upewnić się, czy ściany nie wymagają gruntowania, należy spryskać ich fragment wodą. Jeżeli ciecz szybko się wchłania – będzie ono konieczne. Malowanie niezagruntowanych ścian, które są chłonne (lub dodatkowo pyliste i słabe jak w przypadku większości gładzi), spowoduje szybkie uciekanie wody z farby, powstawanie pasów po wałku podczas malowania podsychającym pod wałkiem materiałem, a na dodatek brak odporności powłoki deklarowanej przez producenta i często brak przyczepności (kolejne malowanie po paru latach spowoduje nawijanie się farby na wałek).

4. Przygotuj ścianę do malowania

Jeżeli ściana nie wymaga szpachlowania ani gruntowania – możesz przystąpić do przygotowania ściany do pokrycia jej farbą. W tym celu usuń z niej wszystkie wystające elementy, takie jak wkręty, śruby i gwoździe, a pozostałe przedmioty zabezpiecz taśmą malarską. Powstałe ubytki należy zaszpachlować i przeszlifować papierem ściernym. Pustą ścianę czyści się zaś za pomocą mydła malarskiego – dzięki niemu pozbędziesz się plam ze ściany i równomiernie rozprowadzisz farbę ścienną.

5. Zaopatrz się we właściwe narzędzia do malowania ścian

Aby sprawnie pomalować ściany, przygotuj właściwe narzędzia, które ułatwią Ci pracę. Ich skompletowanie zależy od wielkości pomieszczenia i chropowatości malowanej ściany. Jeżeli pomieszczenie jest tak wysokie, że nie wystarczy teleskop do wałka, przygotuj drabinę, która umożliwi pomalowanie sufitu i górnych części ściany. Sprzęt powinien być stabilny i wyposażony w gumowe nakładki, które uniemożliwią ślizganie.

Do pomalowania ścian potrzebne będą też wałki i pędzle. Wałki powinny mieć odpowiednią długość runa – do gładkich ścian wystarczy 10–12 mm, do bardziej chropowatych – do 15 mm. Warto także wyposażyć się w pędzle, które umożliwią pomalowanie trudno dostępnych powierzchni, np. na styku sufitu ze ścianą lub przestrzeni przy grzejniku.

Jak widać, wybór odpowiedniej farby jest równie ważny, co wcześniejsze przygotowanie ścian i skompletowanie niezbędnych narzędzi. Dzięki farbom Caparol Indeko-plus pomalujesz ściany bezpiecznie, a praca przebiegnie sprawnie dzięki zwiększonej sile krycia i łatwemu rozprowadzeniu farb. Ty będziesz zaś długo cieszyć się właściwie pomalowanymi wnętrzami.

Dodaj komentarz