Czy można stworzyć ogród wolny od chwastów i czy warto próbować?

Chwasty są prawdziwą zmorą każdego właściciela ogrodu. Pojawiają się zarówno te jednoroczne, dwuletnie, jak i wieloletnie. Nie pozostaje nic innego jak mozolnie je usuwać, gdy już pojawią się nad trawnikiem czy wśród rabat. Tu pojawia się pytanie czy można stworzyć ogród wolny od chwastów i czy w ogóle warto próbować? Na samym początku warto zaznaczyć, że chwasty konkurują z roślinami o wodę, składniki odżywcze, a także psują estetykę ogrodu i to na pewno są powody, by próbować się ich pozbyć

Mechaniczne usuwanie chwastów – o czym należy pamiętać?

Pierwszym sposobem usuwania chwastów jest metoda mechaniczna można ją stosować zarówno przy zakładaniu ogrodu, jak i wtedy, gdy rosną w nim już trawa i rośliny. Trzeba wiedzieć, kiedy jest najlepsza pora na mechaniczne usuwanie chwastów. Otóż należy to robić przy słonecznej pogodzie. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozprzestrzenianiu się chwastów. Przed wykopaniem chwasta należy przekopać dołek na głębokość 12 cm. Potem należy usunąć chwast wraz z korzeniami. Trzeba uważać by rozłogi nie uległy rozerwaniu, bo jeśli choć część chwastu pozostanie w glebie, to szybko znów się pojawi. Warto tutaj sięgnąć po wyrywacze do chwastów albo elektryczne wypalacze. Takie akcesoria można oferuje EuroOgrod.com.pl. Sklep ogrodniczy ma bardzo szeroki asortyment, a w dodatku potrzebny sprzęt znajdziesz w naprawdę niskich cenach. Dzięki temu regularnie będziesz pozbywać się chwastów, zanim zdążą zakwitnąć czy zacząć pylić. Bo wtedy będzie to niestety syzyfowa praca.

Rodzaje herbicydów – kiedy można je stosować? Czy zawsze są skuteczne

Bez wątpienia zarówno przy zakładaniu ogrodu, jak i w tym już założonym przeciwko chwastom można stosować środki chemiczne a więc herbicydy. Te totalne niszczą wszystkie rośliny, dlatego mogą być używane tylko na etapie zakładania ogrodu, a także wtedy gdy w najbliższej okolicy nie rosną cenne rośliny. Drugi rodzaj herbicydów to selektywne. One stosowane są pod konkretny gatunek chwastów. Zarówno jedne, jak i drugie nie zawsze są skuteczne, a wynika to z faktu, że kwitnące ii rozrzucające pyłki chwasty tworzące tzw. bomy zarodnikowe są na nie odporne. Zatem przy metodzie chemicznej należy usuwać chwasty jak tylko się pojawią. Chwasty wieloletnie są trudne do zwalczenia, jeśli zbyt późno zabierzesz się za opryski. Dotyczy to zarówno mniszka lekarskiego, tworzącego popularne dmuchawce, koniczyny wypuszczającej niewielkie kwiatki, powoju polnego, babki szerokolistnej, jak również gwiazdnicy pospolitej. Opryski należy wykonywać gdy jest odpowiednia pogoda, nie może być zbyt gorąco, ale nie może być też wietrznie. Powinno być oczywiście słonecznie. Trzeba zabezpieczyć swoje oczy, a także twarz. Potrzebne maski, czy okulary, a także rękawice ogrodowe także oferuje sklep ogrodniczy. Ponadto zakupisz w nim także różne środki do walki z chwastami.

Ogród wolny od mchu – wertykulacja i wapniowanie

Częstym intruzem na trawnikach jest mech. Można go jednak pozbyć się na dwa sposoby. Przede wszystkim istotne znaczenie ma wertykulacja, którą należy wykonywać przynajmniej dwa razy w sezonie w okresie wczesnowiosennym i przed jesiennym nawożeniem. Dzięki wertykulatorowi można usunąć martwą darń razem ze wspomnianym mchem. Sprawdzi się również wapniowanie, które zmienia odczyn gleby na nieprzyjazny dla rozwoju mchu. Należy pamiętać, że w przypadku wapniowania z nawożenie trzeba poczekać kilka tygodni.

Czy z chwastami w ogrodzie można żyć?

Skoro chwasty trudno skutecznie zwalczyć, to może nauczyć się z nimi żyć? Jeśli Twój trawnik jest regularnie koszony, a ponadto dbasz o ściółkowanie czy ochronienie rabat przed chwastami przy użyciu agrotkaniny, to być może ich pojawienie się w innych częściach ogrodu jest do zniesienia. W końcu dzieci lubią zrywać dmuchawce, a zarówno mniszek lekarski, jak i koniczyna mają właściwości prozdrowotne, bo można z nich przygotowywać ziołowe napary. Wszystko więc zależy od Twojego podejścia i tego czy twój ogród musi być maksymalnie wypielęgnowany.

Jeśli chcesz pozbyć się chwastów, to w sklepie ogrodniczym znajdziesz potrzebne środki lub akcesoria. Pamiętaj, że walka z chwastami jest ciągła i musisz przygotować się na regularną pracę.

Dodaj komentarz