Czy warto zadaszyć drzwi? O czym pamiętać?

Proces budowy domu wiąże się z szeregiem czynności. Dla wielu inwestorów są zadania ważne i mniej istotne, ale taka strategia nie popłaca. Dobrym przykładem jest zadaszenie drzwi. Niektórzy z niego rezygnują, co wydaje się krótkowzroczne, patrząc na późniejsze konsekwencje.

Zadaszenie drzwi – dlaczego tak ważne?

Jest co najmniej kilka powodów, dlaczego zamontowanie zadaszenia drzwi to rozsądny pomysł. Poznajmy je.

  • Jest to związane przede wszystkim z pogodą, która pod naszą szerokością geograficzną bywa kapryśna. Latem słońce potrafi grzać niemiłosiernie, a podczas jesienno-zimowej pluchy deszcz i śnieg nie daje spokoju. W takich przypadkach daszek spełnia swoją funkcję znakomicie, zarówno w ciepłym, jak i chłodnym okresie. Latem zmniejsza temperaturę w domu, a zimą i jesienią niweluje wilgoć.
  • Daszek po prostu zapewnia bezpieczeństwo przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Możemy być więc pewni, że nic nie spadnie nam na głowę.
  • To jednocześnie ochrona drzwi, co może mieć niebagatelne znaczenie, gdy będziemy zmuszeni skorzystać z gwarancji, którą są objęte. Nie mówiąc już o tym, że to dodatkowe zabezpieczenie pozwala zachować je w lepszej kondycji.
  • Poza wspomnianymi kwestiami praktycznymi to wreszcie ciekawa ozdoba domu. Warto więc dobrze wybrać zadaszenie, aby pasowało nie tylko do koloru elewacji, ale również do innych detali, jak dach, schody, parapety i oczywiście drzwi.

Fot. połączone zadaszenia drzwi Aquila firmy Palram z Orodosfery

Widzimy więc, że choć daszek nad drzwiami może wydawać się niepozornym dodatkiem, to ma duże znaczenie. Wiemy już, jaka jest jego wartość, teraz zaś przekonajmy się, co jest ważne podczas wyboru odpowiedniego zadaszenia.

Z czego wykonany jest daszek?

Mogą być z drewna, stali (często ze stali nierdzewnej), szkła hartowanego, ale również innych materiałów. Ciekawy jest poliwęglan, z którego spotykane są daszki o różnym kształcie: klasyczne, łukowe i płaskie. To materiał wytrzymały oraz odporny zarówno na ciśnienie, jak i temperaturę. Nie jest podatny również na niszczące promieniowanie słoneczne. Innym materiałem jest aluminium, choć bardzo często łączy się on z poliwęglanem (daszki aluminiowo-poliwęglanowe).

Fot. aluminiowe zadaszenie tarasu Sierra Palram 2,3 x 2,3m z Ogrodosfery

Przed zakupem – co sprawdzić?

  • Montaż. Większość modeli posiada prostą instrukcję, ale warto zapoznać się z nią jeszcze przed zakupem, aby później nie było przykrych niespodzianek. Ogólnie montaż nie jest trudny – najczęściej daszek opiera się z jednej strony o ścianę i stawia na kolumnach lub słupkach. Ta technika sprawdza się niezależnie od tego, czy jest to model drewniany, czy stalowy.
  • Gwarancja i certyfikacja. Zwracajmy uwagę na to, jaki okres gwarancyjny został przewidziany oraz czy produkt ma ocenę zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Istotny jest również certyfikat CE. Uważajmy na modele słabej jakości, mogą nawet stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Najlepiej więc korzystać ze sprawdzonych źródeł np. Ogrodosfera.pl
  • Kwestia wymiarów. Odpowiednie gabaryty decydować będą o funkcjonalności daszka. Przy standardowych drzwiach postawmy na konstrukcje, które mają 150-160 cm długości. Nie zaszkodzi jednak, jak będzie więcej. Szerokość zaś to najczęściej 75-85 cm.

Fot. daszek drzwiowy Aquila Palram z Ogrodosfery

Podsumowując, widzimy, że zadaszenie drzwi wejściowych odgrywa kluczową rolę w każdym domu. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni model, musimy zobaczyć, z jakiego materiału wykonany. To samo należy powiedzieć o jego kształcie. Z montażem nie powinno być problemu, ale zawsze – o czym wspominaliśmy wcześniej – warto zwrócić uwagę na tę kwestię jeszcze przed zakupem. Niech nas też nie zwiedzie niska cena, bo tanie produkty to pozorna oszczędność.

Poniżej film przedstawiający zadaszenia drzwi firmy Palram:

Dodaj komentarz