Czyszczenie kostki brukowej po zimie

Czyszczenie kostki brukowej po sezonie zimowym należy rozpocząć przede wszystkim od przywrócenia jej estetycznego wyglądu. W jaki sposób właściwie przeprowadzić renowację?

Wiosna wkracza do przyrody coraz śmielej. To bardzo dobry moment na przystąpienie do renowacji kostki brukowej. Zimowe – niesprzyjające porządkom warunki pogodowe, intensywne opady śniegu, deszczu oraz niskie temperatury mogły przyczynić się do utrwalenia wcześniej powstałych skaz, a ponadto do osłabienia jej stabilności. Niemniej przestrzeganie właściwej kolejności prac porządkowo-naprawczych pozwoli nam szybko i sprawnie przywrócić jej blask.

Czyszczenie kostki brukowej – oszacowanie uszkodzeń

Pierwszym etapem prac powinno być oszacowanie uszkodzeń, które mogły się pojawić w zimie. W tym celu dokładnie zamiatamy nawierzchnię. Następnie oczyszczamy ją za pomocą myjki ciśnieniowej. To pozwoli na likwidację mniej trwałych plam oraz wypłukanie często zalegającego w spoinach osadu organicznego. Zdarza się, że usunięcie niektórych zabrudzeń będzie wymagało użycia dodatkowych preparatów. Rozpocznijmy jednak od tradycyjnego płynu do naczyń i twardej szczotki. Jeśli one zawiodą, wówczas sięgnijmy dopiero po agresywne środki czyszczące.

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu bardziej ekologicznych rozwiązań, alternatywą dla chemicznych płynów stanie się roztwór tradycyjnego octu spirytusowego. Jego właściwości pomogą nam pozbyć się nalotów natury biologicznej, wykwitów oraz resztek chwastów zalegających w spoinach.

Przy bardziej intensywnych przebarwieniach na powierzchni kostek, do których należy osad ze spalin czy węgla oraz plamy z oleju, a także zabrudzenia spożywcze (plamy z tłuszczu), konieczne jest użycie specjalistycznego preparatu do czyszczenia kostki brukowej. Mowa m.in. o impregnatach.

Czyszczenie kostki brukowej – kiedy wymienić je na nowe?

Odpowiednie zabezpieczenie kostki przed zimą daje szansę na to, że nie powstaną na niej trwałe zabrudzenia zagrażające jej trwałości. Jeśli mimo takich starań zauważymy, że niektóre elementy nawierzchni uległy większym uszkodzeniom, najlepiej będzie zastąpić je nowymi.

W pierwszej kolejności dokładnie oczyśćmy więc spoiny z piasku, demontując zarówno zniszczoną kostkę, jak i kilka sąsiadujących. To pozwoli na łatwiejsze wykonanie równego wykończenia naprawianego fragmentu nawierzchni.

Kolejny krok, to sprawdzenie stanu podbudowy. Jeśli nie ma w nim ubytków, wypełnienie luki nową kostką. Ubijamy ją potem gumowym młotkiem, a następnie spoinujemy piaskiem.

Wbrew pozorom renowacja nawierzchni wcale nie musi być zajęciem trudnym i czasochłonnym. Uważnie planując kolejność prac oraz przestrzegając kilku najważniejszych zasad nie tylko wpłyniemy pozytywnie na jej wygląd nawierzchni, ale również zadbamy o to, by stanowiła funkcjonalne oraz bezpieczne dopełnienie naszej posesji przez cały rok.

Kostka brukowa czyszczenie

One comment

Dodaj komentarz