Dekoracje budynków przemysłowych. Dlaczego nie?

Jak rozważał kiedyś Stanisław Jerzy Lec w „Myślach nieuczesanych” czy w przyszłości przemysł nie będzie wykorzystywał dusz ludzkich, tak teraz dusze artystów zostają wykorzystywane przemysłowo. Oczywiście nie chodzi o wielki przemysł wydawniczy i rozrywkowy, ale o wielkie malunki na elewacjach budynków przemysłowych.

Nudne i szare budynki przemysłowe są fascynujące wyłącznie dla niewielkiej grupy estetów fascynujących się brutalizmem czy industrializmem. Jednak ogólnie to nie wywołują one najlepszych skojarzeń. Funkcjonalna forma i budowa uwzględniająca tylko rachunek ekonomiczny nie pozwalają, aby nuta fantazji i wyobraźni była elementem przy projektowaniu takich budynków. Jednak rosnące oczekiwania wizualne zarówno interesariuszy zewnętrznych przedsiębiorstw przemysłowych, jak i samych właścicieli sprawiają, że dekoracje budynków przemysłowych stają się coraz popularniejszym trendem.

Kształtowanie otoczenia przez dekoracje budynków przemysłowych

Wydaje się, że niemożliwym jest połączenie przemysłu z artystyczną wrażliwością. Prawdopodobnie jedyną płaszczyzną współpracy tych różnych branż są właśnie dekoracje budynków przemysłowych. Odpowiednia kolorystyka może stanowić integralną część otoczenia a w konsekwencji może zwiększyć piękność krajobrazu miasta lub przynajmniej okolic fabryki. Dbanie o estetykę zakładów pracy może stanowić wyraz uznania dla pracowników. Odpowiedni projekt pozwoli nie tylko zaciekawić formą, ale również zmienić oblicze przedsiębiorstwa. Nie będzie postrzegane tylko przez pryzmat przemysłowy, ale również artystyczny i społeczny. Taka zmiana wizerunkowa może być szczególnie atrakcyjna dla przyszłych kontrahentów.

Dekoracje budynków przemysłowych mogą przynieść korzyści również dla osób niepowiązanych w żaden znaczący sposób z przedsiębiorstwem. Pielęgnacja estetyki elewacji przez przedsiębiorstwa przemysłowe może zwiększać atrakcyjność miejsca do życia, co może prowadzić nawet do wzrostu cen gruntów. Nawet jeśli nie chcemy sprzedawać żadnej ziemi, to przecież każdy marzy o życiu w ładnym i estetycznym miejscu. Ważna okazuje się więc dbałość o wygląd fabryk.

Dekoracje budynków przemysłowych jako reklama

Okazuje się, że odpowiednia dekoracja budynków przemysłowych może być bardzo skuteczną reklamą. Jest wiele możliwych strategii. Jednym z popularniejszych projektów jest prezentowanie produktu lub usługi oferowanej przez zakład. Oczywiście nie wystarczy na fabryce śrubek namalować śrubki. Powinien to być mądry i przemyślany projekt, który uwzględni również dotychczasową identyfikacje wizualną producenta. Dobrym pomysłem okazuje się również tworzenie takiego samego projektu na wszystkich fabrykach. Pozwala to wtedy tworzyć silny wizerunek przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli ma wiele zakładów w różnych miejscach kraju.

Niemniej skutecznym rozwiązaniem jest postawienie na projekt o bardzo dużej wartości wyłącznie artystycznej. Mimo, że nie pozwoli on per se reklamować przedsiębiorstwa, to może on być elementem zainteresowania. Co ważne, dekoracja budynków przemysłowych stanowi w dłuższej perspektywie tańszą reklamę od tradycyjnej, a rozgłos może przynieść więcej niż tradycyjna reklama. Warto przejrzeć wykonane już projekty od Good Looking Studio i zainteresować się ich ofertą.

Dodaj komentarz