Dobre światło w twojej kuchni

Dobre światło w twojej kuchniOdpowiednie oświetlenie w kuchni to gwarancja dobrego samopoczucia kucharza i odnoszenia przez niego sukcesów kulinarnych. Warto pamiętać o tym, że wybierając źródło światła należy kierować się przede wszystkim jego parametrami i zadbać, by zostały dostosowane do funkcji, jaką pełni pomieszczenie lub jego wydzielona strefa.

Czasy, kiedy w kuchni montowało się jedno główne źródło światła, bezpowrotnie odeszły do lamusa. Dziś w aranżacji wnętrz stawia się na otwarte kuchnie, połączone z salonem lub jadalnią, w których umieszcza się wiele różnych źródeł światła. Ich zadaniem jest stworzenie estetycznej i w pełni funkcjonalnej przestrzeni, a także wydzielenie poszczególnych stref, z których jedna służyć będzie spożywaniu posiłków, inna – ich przygotowywaniu, a jeszcze inna oddawaniu się relaksowi.

Cechy oświetlenia kuchni

Kluczowe w urządzaniu kuchni jest połączenie estetyki i funkcjonalności. Zamontowane w niej oświetlenie powinno zostać wcześniej dobrze przemyślane i zaprojektowane w taki sposób, by dobrze pełniło swoją rolę i pasowało do aranżacji wnętrza. Powinno podkreślać walory wystroju, ale też stwarzać komfortowe warunki do przygotowywania posiłków. Najlepiej, jeśli w pomieszczeniu znajdzie się zarówno oświetlenie ogólne, emitujące światło na całe wnętrze, jak i uzupełniające, które dobrze doświetli wybrane, newralgiczne strefy pomieszczenia. Bardzo istotną kwestią pozostaje odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. Należy właściwie doświetlić nimi blat roboczy, zlewozmywak i inne kluczowe dla komfortowej pracy w kuchni miejsca. Wato zadbać także o odpowiednie oświetlenie stołu przeznaczonego do spożywania posiłków. W tym przypadku można postawić na nowoczesne lampy z kilkoma źródłami światła. Dzięki temu uzyskamy możliwość spożywania posiłków w wyjątkowym klimacie, jaki wytworzy takie oświetlenie. Światło ogólne, w przeciwieństwie do uzupełniającego, zamieszczonego nad stołem jadalnym i blatem roboczym, powinno dawać rozproszone światło, które obejmie całe pomieszczenie.

Co nieco o oświetleniu stołu w jadalni

Równomierne oświetlenie zamontowane nad stołem przeznaczonym do spożywania posiłków umożliwia optyczne wydzielenie strefy jadalnej i stworzenie intymnej atmosfery. Ma jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – eksponuje cechy charakterystyczne stołu, a w trakcie serwowania posiłków podkreśla urodę zastawy stołowej oraz pomaga efektownie zaprezentować podawane potrawy. Warto pamiętać o tym, że oprawy oświetleniowe montowane nad stołem, nie mogą świecić zasiadającym przy nim po oczach. Powinny zatem posiadać skierowane do dołu klosze. Lampy powinny zostać zawieszone symetrycznie nad stołem. Dobrze, jeśli padające z nich światło obejmie całą powierzchnię stołu. Aby osiągnąć taki efekt, warto dokładnie przemyśleć ilość koniecznych do zamontowania źródeł światła oraz wysokość, na jakiej zostaną zawieszone.

Ważne parametry

Przy wyborze oświetlenia do kuchni, warto zwracać uwagę na wartości kilku istotnych parametrów, dzięki którym zapewnimy sobie funkcjonalne wnętrze. Wśród nich do najważniejszych należy temperatura barwowa światła oraz współczynnik oddawania barw. Temperatura barwowa (TC) wyrażona jest w Kelvinach (K) i określa barwę emitowanego światła. W kuchni najlepiej sprawdza się oświetlenie o barwie białej ciepłej, a więc wartości TC poniżej 3 300 K, a to za sprawą tego, że w zimnym świetle potrawy prezentują się znacznie mniej apetycznie. Jeśli zaś chodzi o wskaźnik oddawania barw (Ra), najlepiej wybierać źródła światła o wartości Ra przekraczającej 80. Warto przy tej okazji pamiętać, że maksimum skali to wartość 100, którą przypisuje się światłu dziennemu.

One comment

Dodaj komentarz