Duża łazienka na poddaszu – co powinna mieć?

Urządzanie i projektowanie łazienki na poddaszu to nie lada wyzwanie. Niezwykle istotne jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów – armatury, mebli, oświetlania – wszystko tak, by w pełni wykorzystać ograniczoną skosami przestrzeń. Łazienka na poddaszu może stać się zachwycającym i doskonale urządzonym wnętrzem – waszym wymarzonym miejscem relaksu. Czas na odrobinę teorii i już możecie zaprojektować łazienkę z waszych snów lub zlecić to zadanie profesjonaliście.

Łazienka na poddaszu – jak określić przestrzeń użytkową?

W przypadku pomieszczeń na poddaszu – przestrzeni użytkowej nie oblicza się na podstawie wymiarów podłogi (to przestrzeń całkowita), lecz pod uwagę bierze się tę przestrzeń, gdzie całkowita wysokość wynosi 190 cm, więc umożliwia przyjęcie pozycji wyprostowanej przez dorosłego człowieka. Wysokość ścianki kolankowej w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić minimum 100 cm – umożliwia ona efektywne wykorzystanie powierzchni pod skosami.

Zastanawiasz się jak mądrze wykorzystać przestrzeń pod skosami? Oto kilka porad:

  • To idealne miejsce na zamontowanie pojemnych szafek i półek.
  • Warto zainwestować w szafki tworzone na wymiar, dzięki czemu w pełni wykorzystasz dostępne miejsce.
  • Jeśli w Twojej łazience znajdują się okna dachowe, można przyległą do nich ścianę wykorzystać na zamontowanie umywalki.
  • Dzienne światło odbijające się w lustrze rozświetli przestrzeń, umożliwi także wykonanie makijażu czy zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Pamiętaj, żeby umywalkę umieścić w takiej odległości od skosu, by górna krawędź lustra została zawieszona na wysokości 190 cm od podłogi.
  • W odstępie 60 cm od umywalki – wysokość pomieszczenia powinna wynosić 200 – 220 cm, co zapewni komfort i swobodę ruchów, np.: podczas układania włosów.

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy wanna?

To trudne pytanie – ilu użytkowników łazienki, tyle preferencji. Zastanów się, czy twoja łazienka nie pomieści zarówno kabiny prysznicowej, jak i wanny. Zwykle brodzik prysznicowy montowany jest w miejscu, gdzie pomieszczenie jest najwyższe, by zyskać jak najwięcej przestrzeni. Dziś coraz częściej prysznice montowane są tuż przy ścianie kolankowej z zastosowaniem ciętych pod skosem szklanych ścian bocznych. W takich projektach klasyczne brodziki prysznicowe zwykle zastępowane są odpływem linowym – taki zabieg pozwala zyskać kilkanaście centymetrów dodatkowej przestrzeni.

Podczas planowania usytuowania kabiny prysznicowej weź pod uwagę, że sama kabina powinna być szeroka na 80-90 cm plus przestrzeń przed nią około 90-100 cm – cały ten obszar zaplanuj w miejscu, gdzie pomieszczenie ma co najmniej 200-220 cm wysokości. Pamiętaj, że montując brodzik, tracisz około 10 cm wysokości. Ciekawą alternatywą są płaskie brodziki łazienkowe o wysokości około 1,5 do 3,5 cm, jednak i w ich przypadku musisz znaleźć sposób na zamontowanie syfonu. Duży wybór brodzików znajdziesz na stronie: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki.

Wanna w łazience na poddaszu

Często tuż przy ściance kolankowej montowana jest wanna, jednak by to rozwiązanie było wygodne i ergonomiczne, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości. Wanna ma zwykle około 50-60 cm głębokości, co zapewnia użytkownikom możliwość komfortowej kąpieli. Wysokość mierzona od podłoża do sufitu powinna wynosić tutaj około 95-110 cm. W odległości 70-100 cm od wanny wysokość pomieszczenia powinna wynosić około 200 cm – tak, by zapewnić możliwość wygodnego przygotowania się do kąpieli oraz wyjścia/wejścia z/do wanny.

Toaleta oraz bidet – gdzie zamontować w łazience na poddaszu?

Toalety i bidetu nie montuj tuż przy ściance kolankowej, chyba że jest ona wyjątkowo wysoka. W przypadku toalety oraz bidetu w odległości około 50 cm od miejsca ich zamontowania wysokość powinna wynosić 130 cm, jednak już w odległości 70 cm powinna umożliwić użytkownikowi swobodne wyprostowanie – wskazana wysokość pomieszczenia to 190-200 cm.

Stosując kilka powyższych porad, jesteś w stanie zaaranżować funkcjonalną przestrzeń, która pozwoli na efektywne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni łazienki na poddaszu.

Dodaj komentarz