Jak wybrać odpowiednią kłódkę?

odpowiednia klodka

Kłódki zabezpieczają określony element wyposażenia lub maszyny, a nawet cały obszar podczas konserwacji prewencyjnej lub naprawy. Stanowią integralną część przemysłowych środków bezpieczeństw. Odgrywają ważną rolę w każdym środowisku, w którym znajdują się ciężkie maszyny lub instalacje elektryczne.

Trwałość

Wiele osób korzysta z kłódek, aby zabezpieczyć wartościowe rzeczy, od szopy ogrodowej po rower wyczynowy lub okiennice sklepowe. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bezpieczna jest Twoja kłódka? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Wybierając kłódkę, zwróć uwagę na jej trwałość. Sprawdź, z jakiego materiału została wykonana. Dużą popularnością cieszą się stalowe modele. Wykazują wysoką odporność na działanie wysokich temperatur i substancji żrących. Akcesoria ze stali laminowanej składają się z kilku warstw wstępnie perforowanych blach. Płytki są ze nitowane, tworząc korpus. Z kolei kłódki ze stali tłoczonej składają się z dwóch wytrzymałych warstw, które tworzą przednią i tylną część korpusu. Wspomniane płytki są spawane razem wokół mechanizmu blokującego. Taki model zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Doskonale sprawdzi się na co dzień.

Niemal tak samo mocne i wytrzymałe są aluminiowe kłódki. Nie zaszkodzą im promienie ultrafioletowe. Nie radzą sobie z ekspozycją na wysokie temperatury. Dostępne są również warianty z anodowanego aluminium. Stosowane są najczęściej w przemyśle spożywczym.

Modele z litego mosiądzu są tanie i niezbyt bezpieczne. Zapewniają niższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ są podatne na ataki i manipulacje. Warto też zwrócić uwagę na kłódki z litej stali, które chronią przed złodziejami. Zazwyczaj pokryte są warstwą antykorozyjną, dlatego można je stosować na zewnątrz.

odpowiednia klodka

Wybierz odpowiedni rozmiar

Szukając odpowiedniej kłódki, zwróć też uwagę na rozmiar. Zastanów się, gdzie chcesz ją wykorzystać. Nie używaj małej i cienkiej kłódeczki do zabezpieczanie bram swojej posesji. Podobnie masywna, ciężka kłódka nie sprawdzi się przy zabezpieczaniu bagażu. Uwzględnij również wielkość pałąka.

Z czego składa się kłódka?

Kłódki składają się z szekli, pałąka i mechanizmu blokującego. Typowa szekla to metalowa klamra w kształcie litery U. Tworzy zamknięty obwód, który można otworzyć i zamknąć za pomocą sprężynowej zapadki lub śruby. Mechanizm blokujący obejmuje: płytki lub kołki, sprężyny i rowka wpustowego. Z kolei obudowa zamyka i chroni wspomniany mechanizm przed manipulacją i wszelkimi formami ataku. Może być wykonana z tłoczonej stali, litego mosiądzu, stali laminowanej lub pełnego stopu metali.

Rozważ rozmiar i materiał szekli

Kupując kłódkę, należy wziąć pod uwagę wielkość pałąka. Szekle, które mają średnicę do 7 mm stosowane są w sytuacjach, w których nie wymaga się wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Szekle o średnicy 7-10 mm dobrze sprawdzą się na co dzień. Jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie, poszukaj kłódki o najszerszej szekli. Pałąki zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej lub utwardzanego stopu. Pamiętaj, że każdy system bezpieczeństwa jest tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Zadbaj więc o to, by kłódka wyróżniała się wysoką jakością. Dzięki temu masz pewność, że skutecznie ochroni Twój dobytek przed włamywaczami. Stylowe i wytrzymałe modele znajdziesz na https://www.klamki-drzwiowe.pl/oferta/kategoria/130/klodki.html

Dodaj komentarz