Kołek rozporowy – jak odpowiednio go dobrać do ściany?

Kołek rozporowy

Aranżacja wnętrza lub drobny remont często wymaga od nas przymocowania czegoś do ściany. Mowa o półce wiszącej nad łóżkiem, telewizorze, czy wieszaku. Wszystko to wymaga bezpiecznego montażu, a ten będzie zakończony sukcesem, jeśli odpowiednio dobierzemy kołek rozporowy. 

Zanim przystąpimy do rozpoczęcia prac pamiętajmy o tym, że ściany wykonane są z przeróżnych materiałów. Zanim chwycimy za wiertarkę lub śrubokręt, sprawdźmy zatem, co kryje się pod warstwą tynku lub gładzi – beton, cegła, a może płyta g-k?

Miejmy na uwadze to, że rodzaj ścian przesądza zarówno o dopuszczalnym obciążeniu, jak i wyborze kołka.

Kołek rozporowy, a montaż w pełnych przestrzeniach

Twarde i pełne podłoża są bardzo dobre do przyjęcia dużych obciążeń. Taka ściana to dobra przestrzeń do zawieszenia szafek kuchennych, dużych telewizorów, czy ciężkich umywalek. Mówimy m.in. o betonie, pełnej cegle, czy też kamieniu naturalnym. W tym przypadku dobrze sprawdzą się standardowe kołki rozporowe – metalowe lub plastikowe. Mocowanie ich polega na tym, ze rozpieramy ścianki kołka podczas dokręcania wkrętu.

Kołek rozporowy – montaż w pustych przestrzeniach

Przestrzenie puste to podłoże, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Na jakość mocowania może wpłynąć to, gdy pochopnie wybierzemy kołki. Te z biegiem czasu po prostu wypadną. Pamiętajmy też o tym, żeby wiercenie w tego typu podłożu odbywało się bez włączonego udaru w wiertarce. Najlepiej jest więc zastosować wiertło przeznaczone do drewna, bądź metalu. Niektóre z kołków możemy także wkręcić ręcznie, bądź po prostu z pomocą młotka. Pamiętajmy też o tym, aby działać delikatnie. Puste podłoże jest znacznie delikatniejsze w zestawieniu go np. z betonem.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym łącznikiem całej konstrukcji są kołki. Ich różne kształty, długości i grubości przekładają się na stabilność mocowania oraz jakość kołkowania w danym materiale. Kupując masywną szafę wartą kilka tysięcy złotych, nawet nie liczmy na to, że jej ciężar utrzymają zwykłe, krótkie kołki. Zanim dany produkt trafi do naszego koszyka, upewnijmy się więc zarówno co do jakości kołka, jak i jego przeznaczenia. Od tego wyboru zależy bowiem nasze bezpieczeństwo.

One comment

Dodaj komentarz