Ogrzewanie podłogowe z wylewką anhydrytową

Podłoga jest bardzo ważnym elementem w budownictwie. Za część składową odpowiedzialna jest poprawnie wykonana wylewka, która musi być wytrzymała na wszelkie obciążenia. Jedną z opcji do wyboru jest wylewka anhydrytowa. Jakie znaczenie ma ona w przypadku ogrzewania podłogowego? Podpowiadamy.

Czym jest wylewka anhydrytowa i jakie ma zalety?

Warto wyjaśnić na samym początku, z czego anhydrytowa wylewka jest zrobiona. Składa się ona z siarczanu wapnia, cementu, piasku kwarcowego oraz kruszywa. Jest ona wylewana bezpośrednio pod posadzką. Wylewka anhydrytowa posiada szereg zalet, które skutecznie do niej przekonują. Jest to przede wszystkim szybki czas realizacji projektu. Cykl budowy domów dzięki wylewkom anhydrytowym uległ skróceniu. Zastosowanie tego rodzaju wylewki daje możliwość wykonania dużych powierzchni w krótkim czasie. To z kolei przekłada się na stosunkowo niewielkie nakłady robocizny przy większym zaangażowaniu.

Wylewki anhydrytowe charakteryzuje krótki czas wysychania, który uzależniony jest od 3 podstawowych czynników, czyli grubości wylewki, temperatury otoczenia oraz cyrkulacji powietrza. Wylewki anhydrytowe mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, dlatego też możliwe jest wykonywanie ich w znacznie cieńszych warstwach. W odróżnieniu od cementowych, ten rodzaj wylewek nie wymaga okresu pielęgnacji, co w dużym stopniu przekłada się na czas realizacji zadania. Jeśli chodzi o wylewki  wykonane na ogrzewaniu podłogowym, to czas wysychania jest jeszcze krótszy. Już po 7 dniach od wylania może włączyć ogrzewanie. Warto zaznaczyć również, że wylewki anhydrytowe mają naturalne właściwości samopoziomujące, a więc zyskujemy dzięki temu idealnie równe posadzki. Wylanie wylewki jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Dzięki takiemu rozwiązaniu obniżają się nam automatycznie koszty prac remontowych.

Wylewka anhydrytowa i ogrzewanie podłogowe

Wylewka anhydrytowa to optymalne rozwiązanie dla uzupełnienia podłogowych systemów grzewczych, między innymi dlatego, że charakteryzuje ją wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również płynna konsystencja, która pozbawiona pęcherzy powietrza, znacznie ułatwia przenikanie ciepła.
Dzięki wylewce anhydrytowej znacznie zwiększamy wydajność ogrzewania w domu, czego nie moglibyśmy zrobić w przypadku wylewki cementowej, która rozprowadza ciepło w sposób nierównomierny.

Wylewka anhydrytowa jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego.

Dodaj komentarz