Oryginalne wykończenie kolumn przy fasadzie budynku

Kolumny, słupy czy podpory – wiele jest nazw elementów elewacji, które ozdabiają front domu i stworzony przy ich pomocy ganek. Mogą być murowane, żelbetowe, stalowe, a także drewniane. Dziś zajmiemy się dwoma pierwszymi możliwościami, które można wykańczać płytkami ceramicznymi. Klinkier tutaj również dobrze się sprawdzi.

Płytki klinkierowe do wykończenia prostopadłościennych kolumn

Klasyczne kolumny mają kształt walca, jednak podpory, które mają charakter dekoracyjny mogą być również prostopadłościenne i takie można z powodzeniem wykończyć płytkami. Klinkier, który podobnie jak cegła klinkierowa wypalany jest w wysokiej temperaturze jest odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne i nienasiąkliwy. Dlatego doskonale nadaje się do wykończenia elementów elewacji, w tym kolumn. Dzięki temu można stworzyć klasyczną aranżację w stylu rustykalnym, ale również kolonialnym, wszystko zależy od doboru kolorystyki. Do kolonialnej aranżacji sprawdzi się płytka klinkierowa o ciemnobrązowym wybarwieniu, natomiast to rustykalnej klinkier o rdzawoczerwonym zabarwieniu.

Spieki kwarcowe do nowoczesnych elewacji

W przypadku kolumn przy nowoczesnych budynkach warto wykończyć je przy użyciu wielkoformatowych płytek ceramicznych. Można przyciąć je na dowolną długość, a ich cienka struktura nie idzie w parze z wytrzymałością. Nadają się bowiem doskonale również do wykończenia samej elewacji. W przypadku budynków o nowoczesnej geometrycznej strukturze płytki ceramiczne w połączeniu z dużymi powierzchniami szklanymi doskonale się sprawdzają. Z kolei prostopadłościenne kolumny wykończone w tym samym stylu stworzą monochromatyczną aranżację w stylu glamour.

Gresy stworzą industrialną aranżację fasady budynku

Obok tradycyjnych tynków, do wykończenia elewacji sprawdzają się nisko nasiąkliwe płytki. Klinkier to nie jedyna możliwość, a przy rozwiązaniach nowoczesnych, np. stylu industrialnym oprócz ceglanej aranżacji elewacji można stworzyć taką, która imituje beton. Doskonale sprawdzają się płytki ceramiczne o niewielkim rozmiarze, takie jak gresy. Mogą charakteryzować się nasiąkliwością poniżej 1%, co sprawia, że wilgoć nie będzie wnikać w mury. Szare płytki gresowe o matowym wykończeniu skomponują się z ceglaną elewacją, można również stworzyć całą elewację łącznie z kolumnami w tym samym wykończeniu. Takie jednolite połączenie oddaje surowość stylu industrialnego i komponuje się z aluminiowymi ramami okiennymi.

Płytki kamienne stworzą elewację w gotyckim stylu

Elewacja może również nawiązywać do minionych epok. Jednym z popularnych rozwiązań jest aranżacja gotycka. Tu, obok wybrania witrażowych szybek w drzwiach, czy niewielkich rozetowych ozdobnych okien, a także elewacji w klinkierze, można zdecydować się na przełamanie w postaci kamiennych kolumn podpierających daszek nad gankiem. Najlepiej wybrać granit, gdyż najlepiej sprawdza się na zewnątrz. Jednak z ceglaną elewacją świetnie komponować się będzie łupek kwarcytowy, który mieni się wieloma różnorodnymi barwami od czerwieni, przez rdzawe odcienie, aż do brązu i szarości. Takie kolumny mogą podkreślić estetykę elewacji i nadać jej bardziej wyrazisty charakter.

Drewniane wykończenie murowanych kolumn – klasyczne rozwiązanie do tradycyjnych aranżacji

Choć podpory można wykonać z drewna równie dobrze można wykończyć kolumny panelami drewnopodobnymi. Są odporne na wilgoć i nie wymagają dodatkowej impregnacji. Można oczywiście wybrać również naturalne impregnowane drewno do wykończenia. Doskonale pasuje zwłaszcza do elewacji częściowo wykończonej w panelach drewnianych z kamiennym cokołem. Taka tradycyjna elewacja w góralskim stylu jest niezwykle efektowna.

Wybór efektownego wykończenia kolumn w dużej mierze zależy od tego w jakiej aranżacji utrzymana ma być elewacja budynku. W wielu przypadkach sprawdza się klinkier, który komponuje się nie tylko z cegłą, ale również kamiennym, czy też drewnianym wykończeniem elewacji. Można go dopasować także do tej wykończonej w płytach ceramicznych. Dzięki temu zapewnia się elewacji trwałość na długie lata, bez konieczności dokonywania poprawek. Oczywiście trzeba pamiętać o wyborze zaprawy klejowej mrozoodpornej, a także mrozoodpornych fug.

Dodaj komentarz