Rodzaje systemów grzewczych. Czym ogrzać dom?

W jaki sposób zapewnić sobie ciepło w domu? Jakie systemu grzewcze najlepiej sprawdzą się do tego zadania? Przyjrzyjmy się kilku możliwościom.

Co to są systemy grzewcze?

Głównym zadaniem systemów grzewczych jest oczywiście stworzenie i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz danego obiektu. Chodzi o zapewnienie osobom, które tam przebywają, komfortu cieplnego. System grzewczy składa się zasadniczo ze źródła ciepła oraz grzejników i armatury. Ważną rolę odgrywa czynnik grzewczy. Jest to nośnik temperatury ze źródła ciepła do grzejników. Jakie systemy grzewcze możemy wybrać do domu? Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom.

Systemy kominkowe

Źródłem ciepła w domu może być kominek. Wprawdzie trudno oczekiwać, by stanowił on jedyne źródło ogrzewania dla domu, ale w każdym razie produkuje dodatkowe ciepło i tym samym może zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Systemy grzewcze kominkowe, które są łatwe w montażu, oferuje firma Schiedel – zastosowano tu rozwiązania modułowe. To oznacza, że w jednym systemie połączony jest komin i kominek. Dzięki temu nie potrzeba dodatkowej przestrzeni montażowej. Sam montaż jest uproszczony i nie zajmuje więcej czasu niż godzinę.

Kotły

Tradycyjnie do ogrzewania domu używa się kotłów. Te są dość zróżnicowane, ponieważ poszczególne ich typy są dostosowane do odmiennych rodzajów paliwa. Ogrzewanie gazowe jest droższe niż węglowe, jednak przy węglowym zachodzi konieczność obsługi kotła. Palić można też peletami. Takie rozwiązanie ma spore plusy. Wystarczy wspomnieć, że paliwo to łatwiej się używa, transportuje i magazynuje. Kotły na pelety są też w wysokim stopniu zautomatyzowane, co zaoszczędza sporo pracy.

Ogrzewanie elektryczne

Źródłem ciepła dla domu może być też prąd. Jest to wystarczający sposób, by zapewnić ciepło. Minusem takiego rozwiązania są jednak koszty. Nie chodzi tu o koszty samej instalacji, ponieważ akurat zakup grzejników dobrej jakości i wykonanie ogrzewania podłogowego wiąże się z raczej niewielkimi kwotami. Gorzej jest jednak, gdy chodzi o eksploatację. Wówczas okazuje się, że jest to najdroższy rodzaj ogrzewania. Za kilowatogodzinę energii płaci się trzy razy więcej niż za wytworzenie takiej samej energii w kotle na węgiel lub drewno.

Pompy ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami, które wykorzystują energię cieplną, znajdującą się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody, opierając się na przemianach fizycznych (parowanie, skraplanie, sprężanie, rozprężanie). To jedna z najtańszych metod ogrzewania, jeśli chodzi o eksploatację. Chociaż bowiem sama instalacja może swoje kosztować, to wydatek ten stosunkowo szybko się zwraca (w ciągu 5-7 lat). Pompa ciepła może działać nawet przez 50 lat. Przy takim rozwiązaniu kwestii ogrzewania niższe są też koszty budowy domu, jako że nie trzeba budować komina ani magazynu na opał.

Dodaj komentarz