Szukamy pracy w branży budowlanej — na jakie perspektywy możemy liczyć?

praca w budowlanceWszelkie zawody związane z branżą budowlaną są obecnie na liście jednych z najbardziej deficytowych. Praca w tym sektorze w zależności od stanowiska wymaga albo dużej siły fizycznej, wytrzymałości i dobrego stanu zdrowia, albo specjalistycznej wiedzy, umiejętności i wykształcenia. Nic więc dziwnego, że fachowców i specjalistów w tej dziedzinie poszukuje się na terenie całego kraju, ponieważ ciągle jest ich zbyt niewielu w stosunku do oczekiwań rynku, który obecnie przeżywa duży rozkwit. Na jakie perspektywy możemy liczyć w tej branży? Podpowiadamy.

Pracownicy fizyczni w branży budowlanej

Pierwszą grupą stanowisk w branży budowlanej są te, które zarezerwowane są dla absolwentów szkół zawodowych i techników. Stanowiska fizyczne w tej dziedzinie to betoniarze, zbrojarze, brukarze, stolarze budowlani, dekarze i blacharze, murarze, tynkarze, robotnicy budowlani, spawacze, ślusarze, robotnicy obróbki drewna, glazurnicy i inni specjaliści prac wykończeniowych, monterzy instalacji budowlanych, elektrycy, elektromechanicy, a także operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych.

Jak widać zawodów, dla osób chcących pracować fizycznie w tej branży jest naprawdę wiele, a do tego obecnie na wszystkich tych stanowiskach występuje spory deficyt. Jest to spowodowane słabnącą popularnością szkół zawodowych, a także wyjazdem za granicę najbardziej doświadczonych, chcących więcej zarabiać specjalistów. Dlatego obecnie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje na wyżej wymienione stanowiska bez problemu mogą znaleźć pracę. Również osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, ale są chętne, aby nauczyć się danego zawodu, mają duże szanse na przyjęcie do firmy budowlanej.  Na początku mogą liczyć na stanowisko pomocnika lub pracownika ogólnobudowlanego.

Pracownicy umysłowi w branży budowlanej

Drugą grupą zawodów w branży budowlanej są wszystkie osoby, które mają ukończone studia wyższe na kierunku budownictwo. Mogą one liczyć na prace w biurach projektowych, w których u boku innych specjalistów, architektów, elektrotechników  i technologów biorą udział w procesie powstawania najróżniejszych konstrukcji i budowli. Ich zadaniem jest zarówno obliczanie czy materiały, które mają zostać użyte w budowie, spełniają dla niej wszelkie wymagania, jak i wykonywanie kosztorysów.  Często do ich obowiązków należy również  znalezienie odpowiedniego wykonawcy.

Kolejnym stanowiskiem, na którym mogą pracować osoby posiadające wyższe wykształcenie w tej branży, są inżynierowie i kierownicy budowy. Inżynierowie budowy odpowiadają za  planowanie i projektowanie obiektów budowlanych, nadzorują kolejne etapy budowy, koordynują prace wykonawcze oraz zarządzają terminami i brygadami. Odpowiadają też za sporządzenie dokumentów budowy. Ich praca jest mniej więcej po równo podzielona między biuro a teren budowy. Z kolei kierownik budowy organizuje budowę i dba, aby przebiegała ona zgodnie z przepisami prawa. Jest to dużo bardziej odpowiedzialne stanowisko od inżyniera budowy, ponieważ to na kierowniku budowy leży odpowiedzialność za prowadzenie prac budowlanych, wykonanie ich zgodnie z projektem, terminem, a także zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Muszą oni posiadać również specjalne uprawnienia, które można zdobyć po pomyślnie zdanym egzaminie w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Praca w branży budowlanej nie jest odpowiednią propozycją dla każdego, dlatego czasami lepiej spróbować swoich sił w innej dziedzinie, na przykład w charakterze sprzedawcy. O tym, na jakie zarobki możemy liczyć na tym stanowisku, przeczytamy w artykule: https://itvszubin.pl/pl/636_sponsorowane/10760_dyskonty-placa-coraz-wiecej—sprzedawcy-poszukiwani-na-rynku-pracy.html.

Dodaj komentarz