Zalety i wady mieszkań dwupoziomowych

Zalety i wady mieszkań dwupoziomowychMieszkania dwupoziomowe znaleźć można zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Uchodzące niegdyś za luksusowe i przeznaczone dla najbogatszych mieszkańców bloków i kamienic, dzisiaj dostępne są często w przystępnych cenach. I choć każde mieszkanie dwupoziomowe ma wiele zalet, to nie jest też wolne od wad. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się takie nieruchomości i na co zwrócić uwagę planując zakup mieszkania.

Po pierwsze metraż

Mogłoby się wydawać, że mieszkania dwupoziomowe zawsze są duże i przestronne. Wszystko zależy jednak od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Powierzchnia mieszkań zlokalizowanych w blokach z wielkiej płyty wynosi zwykle około 80 m2. Z pozoru jest to spory metraż, jednak problem pojawia się wtedy, gdy poruszamy temat schodów. Należy liczyć się z tym, że konieczność montażu schodów wiąże się ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej mieszkania. Lokal jednopoziomowy o powierzchni 80 m2 będzie bardziej przestronny niż ten podzielony na dwa poziomy.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Jeśli deweloper decyduje się na zagospodarowanie poddasza, jako drugiego poziomu mieszkania, to do użytku lokatorów trafia zwykle lokal o powierzchnię ponad 120, a czasem nawet 200 m2. Mieszkanie o takiej powierzchni może dla wielu z nas być namiastką domu jednorodzinnego. Zwłaszcza wtedy, gdy do dyspozycji mamy też duży taras.

Po drugie schody

Wspomniany już, nieodłączny element mieszkań dwupoziomowych dla wielu osób jest największą wadą takich lokali. Konieczność codziennego pokonywania schodów budzi skrajne emocje i bywa dyskomfortem. Zwłaszcza gdy dysponujemy tylko jedną łazienką. Rozwiązaniem może być wygospodarowanie miejsca na dodatkową toaletę np. w części dziennej, na dole.

Po drugie schody

Po trzecie aranżacja i komfort

Kupno mieszkania dwupoziomowego daje dużo możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu możemy dopasować je do naszych potrzeb, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki. Z łatwością możemy podzielić mieszkanie na strefy, aranżując na niższym poziomie np. strefę dzienną z kuchnią i salonem, a na piętrze strefę prywatną z sypialniami. Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie górnej części mieszkania dla dzieci, a dolnej dla rodziców.

Porównując duże mieszkania dwupoziomowe do mieszkań jednokondygnacyjnych, te pierwsze dają więcej możliwości aranżacyjnych i układem przypominają domki jednorodzinne. Porównując je natomiast do domów, bardzo często zlokalizowane są bliżej centrum, dzięki czemu komunikacja z innymi częściami miasta jest wygodniejsza i zmniejsza się dystans dzielący nas np. od pracy. Więcej informacji na temat zalet i wad mieszkań i domów znajdziemy w tym artykule: http://www.administrator24.info/artykul/id9965,mieszkanie-kontra-dom.

Po czwarte cena

Kupno mieszkania dwupoziomowego może, ale nie musi wiązać się z wysoką ceną. Wszystko zależy od standardu wykończenia i wielkości lokalu oraz rodzaju budynku. Luksusowe apartamenty w ekskluzywnych rezydencjach mogą kosztować nawet 20 000 zł za m2, natomiast mieszkania dwupoziomowe z rynku wtórnego kosztują zwykle 4 000 – 5 000 zł za m2. Jest to cena typowa dla dużych mieszkań zlokalizowanych w największych polskich miastach. Zdarza się, że dwupoziomowe mieszkania z rynku wtórnego są nawet tańsze od innych z uwagi na konieczność pokonywania schodów.

Deweloperzy również kuszą klientów okazyjnymi cenami. Wielu z nich proponuje niższą cenę za m2 powierzchni znajdującej się na wyższej kondygnacji, dzięki czemu dwupoziomowe mieszkanie z rynku pierwotnego również może być tańsze od lokalu jednopoziomowego.

Po piąte koszty utrzymania

Z uwagi na dużą powierzchnię i dwa poziomy mieszkania dwukondygnacyjne generują często dość wysokie rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Koszty te są jednak porównywalne do kosztów, jakie należy ponieść w innych dużych, ale jednopoziomowych mieszkaniach. Wszystko zależy od tego, ile osób korzysta z lokalu i jakie technologie zostały wykorzystane np. w trakcie budowy. W przypadku mieszkań dwupoziomowych warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby dobrze ocieplony był dach, ponieważ dwukondygnacyjne lokale znajdują się zazwyczaj na ostatnim piętrze i poddaszu.

Najogólniej rzecz ujmując, jeśli nie przeszkadza nam konieczność pokonywania schodów we własnym mieszkaniu, zakup lokalu dwupoziomowego może być ciekawym rozwiązaniem – zwłaszcza dla tych z nas, którzy chcą poczuć się jak w domu jednorodzinnym, zachowując przy tym zalety mieszkania w mieście.

Szukasz swojego lokum? Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

5 komentarzy

Dodaj komentarz