Pompy ciepła – zacznij oszczędzać na ogrzewaniu

Pompy ciepła - zacznij oszczędzać na ogrzewaniuRosnące ceny energii i coraz większe zagrożenie ekologiczne są głównymi przyczynami wzrostu zainteresowania wśród klientów alternatywnych form pozyskiwania energii takich jak pompy ciepła.

Od kilku lat w Polsce obserwujemy stały wzrost rynku energii odnawialnej co można łatwo zmierzyć licząc portale i strony internetowe poświęcone energii odnawialnej, a w szczególności pompom ciepła. Klienci rozumieją coraz lepiej, że dzięki zakupowi pompy ciepła chronią środowisko, w dłuższej perspektywie czasowej oszczędzają i stają się bardziej niezależni od państwowego dostawcy energii. Dlatego pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników.

 Wiele opinii na ich temat jest pozytywnych, ale znajdą się i takie, które mówią, że pompy ciepła, szczególnie te powietrzne, nie sprawdzają się w polskim klimacie. Czy to prawda? Spróbujmy dokonać analizy krytycznych opinii pod adresem powietrznych pomp cieplnych. Niewątpliwie najważniejszym argumentem przeciwko powietrznym pompom ciepła jest szeroko rozpowszechniana opinia, że mogą one pracować tylko w temperaturach dodatnich. Otóż jest to nieprawda.

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25°C do +45°C. Do niedawna pompa przestawała działać poniżej -5°C, ale wprowadzenie nowych, rewolucyjnych  sprężarek rozwiązało ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych. Kluczowe elementy konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator zintegrowany z elektronicznym zaworem.

Drugim szeroko upowszechnianym argumentem przeciwko pompom powietrznym jest opinia, że moc grzewcza pompy spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej – jest to prawda, jednak należy zauważyć, że ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273°C (zero bezwzględne). Tak więc przy mrozach spada efektywność energetyczna pompy (tzw. wskaźnik COP), jednak bilans wciąż jest dodatni: z 1kW włożonego na wyprodukowanie energii uzyskujemy więcej niż 1 kW energii końcowej. Dzięki tej nadwyżce możemy np. ogrzać wodę.

Trzecim szeroko upowszechnianym argumentem przeciwko pompom powietrznym jest opinia, że w trakcie długotrwałych mrozów pompa przestaje działać i nie ma czym ogrzewać domu. Jest to nieprawda. Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wyposażone w awaryjne grzałki elektryczne. Gdy temperatura spada poniżej -25°C. urządzenie automatycznie przechodzi na ogrzewanie za ich pomocą. Nie powinniśmy więc obawiać się o to, czy pompa jest jedynym źródłem ogrzewania domu, ponieważ wyposażona jest ona w szereg elementów zabezpieczających.

Można też na forach internetowych znaleźć opinię, że pompa ciepła zużywa dużo prądu, więc kosztuje tyle co ogrzewanie elektryczne. Jest to nieprawda

Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania sprężarki. Z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5 kW. Istnieje też możliwość konfiguracji urządzenia, aby funkcjonowało podczas tańszej taryfy nocnej, a nadmiar energii wykorzystywany był w ciągu dnia.


Trigeo to prężnie rozwijającą się firma, oferująca produkty oparte na ekologicznych rozwiązaniach wykorzystujących odnawialne źródła energii – zapraszamy na naszą stronę internetową http://trigeo.pl w celu uzyskania darmowej wyceny.


artykuł sponsorowany

2 komentarze

Dodaj komentarz