Ubezpieczenie mieszkania online – jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania online - jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?Remont mieszkania na wynajem może pochłaniać sporo pieniędzy, nawet jeśli nie jest on gruntowny i właścicielowi zależy jedynie na odświeżeniu wnętrz. W mieszkaniu może też dochodzić do różnych wypadków. Jak powinien chronić się przed ich następstwami właściciel, a jak najemca? Z odpowiedzią przychodzi ubezpieczenie mieszkania online.

Wynajmowanie mieszkania pod lupą

Młode małżeństwa czy chcący się usamodzielnić studenci często decydują się na wynajęcie mieszkania. Powinni oni dopilnować, by w umowie najmu zostały zawarte informacje, w jakim zakresie najemca bądź właściciel ponoszą np. koszty napraw. Umowa jest również szczególnie ważna z punktu widzenia wypłaty odszkodowań. Obie strony mogą mieć ważną polisę, jednak bez sporządzonej umowy najmu ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty zadośćuczynienia. Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania online właściciela i czego nie może zabraknąć w ubezpieczeniu najemcy?

Ubezpieczenie mieszkania z punktu widzenia właściciela

Zdarza się, że wynajmujący pobiera kaucję na rzecz potencjalnych szkód wyrządzonych przez lokatora. Kwota kaucji zazwyczaj wynosi koszt miesięcznego najmu. Jednak w razie wypadku, może się ona okazać niewystarczająca do naprawienia szkody i właściciel może zostać sam z problemem pokrycia reszty kosztów. Zamiast wkraczać na drogę sądową, wystarczy zadbać o ubezpieczenie mieszkania online, które będzie zabezpieczeniem przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Jakie zdarzenia powinno obejmować ubezpieczenie mieszkania online?

  • Zalania – często winny jest wężyk, który dostarcza wodę do sprzętów domowych; zdarza się również, że to przeciekający dach sieje spustoszenie w całym mieszkaniu. Późno wykryta szkoda może kosztować nieubezpieczonego właściciela nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Pożary – najczęściej powstałe w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Koszty usunięcia szkód mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Kradzieże z włamaniem – złodzieje sięgają po najbardziej wartościowe sprzęty np. laptopy, telewizory i inne przedmioty, które są w stanie wynieść, w tym biżuterię i gotówkę.
Zobacz również:  Ulepszenia komunikacyjne w dzielnicy Bielany w rejonie stacji Metro Młociny. Z jakich rozwiązań komunikacyjnych mogą korzystać mieszkańcy osiedla METROBIELANY?

Ubezpieczenie mieszkania właściciela powinno zatem obejmować mury i elementy stałe mieszkania, chronić przed skutkami zdarzeń losowych – oprócz tych podstawowych warto dodatkowo ubezpieczyć się także od stłuczeń, dewastacji czy przepięć elektrycznych. Właścicielom poleca się również wykupić dostępne w różnych wariantach ubezpieczenie OC, obejmujące m.in. koszty odnowienia mieszkania sąsiada, które zostało zalane z powodu awarii instalacji wodnej właściciela.

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania online najemcy?

Należy pamiętać, że właściciel posiadający ważną polisę na mieszkanie i sprzęty ruchome, zabezpiecza jedynie swoją własność. Sprzętami ruchomymi mogą być meble oraz sprzęty RTV i AGD. Nie odpowiada jednak za sprzęty, które należą do najemcy. Dlatego najemca powinien zadbać o ubezpieczenie swojego wyposażenia we własnym zakresie.

Ubezpieczenie najemcy powinno uwzględniać:

  • zdarzenia losowe – takie jak np. zalanie powstałe z winy właściciela, który przez lata zaniedbywał stan techniczny instalacji,
  • ubezpieczenie mienia ruchomego – w razie włamania i kradzieży, najemcy zostanie wypłacone odszkodowanie za należący do niego rower, biżuterię, laptop i inne wartościowe sprzęty,
  • OC mieszkaniowe – w ramach ubezpieczenia mieszkania można je dodatkowo wykupić, a tym samym ubezpieczyć się przed nieumyślnym zalaniem sąsiadów lub wyrządzeniem innej szkody.

Warto również pamiętać, że przechowywanie rachunków, faktur i innych dokumentów potwierdzających własność posiadanych sprzętów działa na korzyść właściciela przy ustalaniu ewentualnego odszkodowania.

Ubezpieczenie mieszkania online z Assistance domowym

Domowe Assistance jest rozszerzeniem standardowej polisy, które gwarantuje szybką pomoc. Niektóre ubezpieczalnie oferują ją bezpłatnie, w innych towarzystwach roczny koszt Assistance zaczyna się od kilku złotych. W zależności od ubezpieczyciela może obejmować m.in.: bezpłatną pomoc fachowców w naprawie ubezpieczonego mienia, koszty transportu i zakwaterowania w hotelu, gdy w mieszkaniu nie można przebywać (np. na czas usuwania dużej awarii), informacje telefoniczne np. konsultacje lekarskie.

Zobacz również:  Czy warto zadaszyć drzwi? O czym pamiętać?

Jak wybrać najlepszą ubezpieczalnię?

Niezależnie od tego czy jest się właścicielem mieszkania, czy jedynie je najmuje, trzeba pamiętać o tym, że wypadki zdarzają się zawsze. Ochrona powinna być dopasowana do potrzeb osoby z niej korzystającej. Dlatego suma ubezpieczenia powinna być jak najbardziej dopasowana do wartości mieszkania i jego wyposażenia. Warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania online, gdyż ubezpieczalnie często oferują różne zniżki i nagrody rzeczowe, w postaci np. czujnika dymu, za zamówienie oferty drogą internetową.

Zobacz także

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *